Radovan Mišík - PROFIL PDF Tlačiť E-mail

 

 

Prezident, člen výkonnej rady a spoluzakladateľ Nezávislej Organizácie Bratislavských Fotografov.
Žijem, pracujem a najčastejšie pôsobím v rodnej Bratislave.

Prostredníctvom fotografií sa snažím sprostredkovať iným ľuďom to, čo vidím a považujem za zaujímavé. Zameriavam sa hlavne na street fotografiu vyvolávajúcu vo mne pocit, že zachytávam čo najvernejšie realitu každodenného života našej spoločnosti. Kompletne som prepadol čaru street fotografie v roku 2008. Vyskúšal som si samozrejme aj iné žánre, pravdepodobne ako každý začínajúci fotograf. To, že ma chytila práva street fotografia, prisudzujem fotografovi Julovi Kotusovi, od ktorého som čerpal počiatočné informácie a inšpiráciu. Vždy keď som kráčal po ulici, snažil som sa svet vnímať okom fotoaparátu. Všímal som si ľudí a objekty, ktoré by mohli byť súčasťou toho správneho rozhodujúceho momentu, ktorý je pri street fotografii tak dôležitý.

Pri exponovaní preferujem ultraširoké ohniská (najčastejšie mám nasadenú Tokinu 11-16 F/2,8 na Canone 50D) a snažím sa ísť čo najbližšie k objektu. Umožňuje mi to lepšiu komunikáciu a spoznávanie rôznych ľudí na ulici. Snažím sa pri tom zachytiť zaujímavý pohľad alebo neobyčajný dej, ktorý môže byť súčasťou rozhodujúceho momentu. Samozrejme si niekedy situácia vyžaduje, aby bol fotograf v úzadí a práve v tomto momente sa snažím byť nenápadný a exponovať nepozorovane (napr. odpásová technika). Fascinujú ma zábery, ktoré sú "silné" a zaujmú diváka na prvý pohľad. Vďaka fotoaparátu sa snažím zaujímavé pouličné okamihy zmraziť a sprostredkovať iným ľuďom.

Spolu s Romanom Hajnalom sme v decembri 2009 spustili portál streetphoto.sk, kde pôsobím ako šéfredaktor. Uverejňujeme rôzne náučné články a rozhovory s osobnosťami svetovej street fotografie. Snažíme sa priniesť všetkým prívržencom tohto krásneho žánru čo najviac zaujímavých poznatkov zo Slovenska, ale aj zo sveta.
Okrem fotografie mám rád aj posedenia s kamarátmi, prírodu, turistiku, rybačku, tvrdšiu hudbu a v poslednej dobe virtuálne lietanie na Boeingu 737-800 na simulátore FSX.


Musím sa priznať, že fotografovanie posledný rok dosť zanedbávam. Fotky, ktoré tu uvidíte, sú staršieho dáta a možno Vám budú povedomé z rôznych verejných parkových výstav. Vzhľadom na to, že nemám nafotené nič nové, prezentujem sa tým, čo sa mi z mojej tvorby páči najviac. To počiatočné nadšenie u mňa opadlo a veľmi ma mrzí, že v súčasnosti skoro vôbec nefotografujem. Ťažko sa opisuje táto situácia, ale „streetovanie“ v meste ma už nepriťahuje tak ako voľakedy. Mám asi nejaké hluché obdobie, ktoré pevne verím, že skoro skončí. Fotoaparát je zapadnutý prachom a stále čaká, kedy jeho majiteľa opäť naplno chytí tento krásny koníček, akým fotografia bezpochyby je. Momentálne sa naplno venujem svojej čerstvo založenej rodinke, čakáme nový prírastok a tak si užívam rodinný život.

 

 

 

AKTUÁLNU FOTO GALÉRIU NÁJDETE na webe - www.radovanmisik.com.