Quadrathlon PDF Tlačiť E-mail

Priznám sa, že o tomto športe som doteraz nepočul, aj keď mi bolo jasné, že sa jedná pravdepodobne o kombináciu nejakých štyroch športových disciplín. Upozornil ma naň môj kolega a kamarát Jakub, zanietený vodák.  Po prezretí stránky www.quadrathlon.sk som pochopil, že je to dobrá príležitosť zafotiť si pestrú športovú akciu v príjemnom prostredí.
Veľmi stručne – jedná sa o plávanie na 750 m, bicykel na 20 km, kajak na 4 km a  beh na 5 km.  Pravidlá quadrathlonu, ani technické a organizačné údaje nebudem popisovať, nájdete ich na stránke www.quadrathlon.sk. Mňa viac ako dosiahnuté časy a výsledková listina zaujímala, atmosféra podujatia a emócie.
V sobotu 4. augusta 2012 ráno, keď sme sadali s priateľkou Jankou v Bratislave do auta bolo zamračené. Potešil som sa, že svetlo bude rozptýlené, mäkké. Presne také, aké mám rád. Moja radosť však bola predčasná. V parku Kormorán, v Čilistove, síce bolo po daždi a slnko sa skrývalo za mraky, kým však začali preteky, už bolo všetko ináč. Pripekalo pravé letné slnko.
Nafotil som pár fotiek z atmosféry prípravy pretekov, z inštruktáže pre pretekárov kade vlastne majú postupovať, ako striedať športové disciplíny. Štart prvej z nich – plávania -  bol na druhej strane kanála. Použil som „dlhé sklo“ a ľutoval, že nie som bližšie. Výjav štartu plávania bol zaujímavý – niektorí pretekári plávali od začiatku, niektorí bežali. Vyzeralo to tam, ako keď sa trú ryby v plytkej vode. Nemožnosť byť pri nich so „širokým sklom“ ma celý deň škrela.
Po doplávaní prvých pretekárov do cieľa sa fotografovanie stalo ešte náročnejším. Napriek tomu, že som poznal postupnosť športových disciplín, miesta štartu a cieľa, dĺžky trás a predpokladané časy, zvyšok pretekov som dosť chaoticky prebehoval medzi disciplínami a snažil sa zachytiť čo najviac  z atmosféry. Všetky kategórie žien i mužov štartovali naraz a keďže rozdiel vo výkonnosti bol pochopiteľne veľký, pole pretekárov sa natiahlo a keď prví začali štvrtú disciplínu, beh, poslední ešte bojovali na druhej – na bicykli.
Ťažko povedať, ktorá disciplína bola pre oko fotografa najzaujímavejšia.  Musím aspoň sňať virtuálny klobúk z hlavy pred výkonmi športovcov v horúcom a dusnom počasí.  Aj ten posledný si zaslúži potlesk. Spravili niečo pre zdravie v príjemnom prostredí.  Evidentne niektorým išlo o výkon, výsledok, víťazstvo, lebo tieto preteky boli súčasťou ich sezónnej šnúry pretekov. Väčšina sa zrejme zúčastnila preto, aby užitočne,  zdravo a príjemne strávili čas. Nedalo sa nevšimnúť si, že quadrathlonisti sú ako jedna rodina, väčšinou sa poznajú a na pretekoch vládla priateľská atmosféra.
Po fotografickej stránke som si nerobil ambície, že nafotím vyčerpávajúci fotoreport zo športového podujatia. Priznám sa, že ani neviem, kto vyhral, po ukončení pretekov sme museli odísť a vyhlásenie výsledkov som nezdokumentoval. Nech mi to pretekári prepáčia, ani ma to veľmi nezaujímalo.  Pre mňa bola príťažlivá predovšetkým atmosféra podujatia. A tá bola výborná.
Toto pestré športové podujatie nahustené do pár hodín, ma zaujalo po športovej stránke a zároveň ma nadchlo aj ako fotografa. Videl som zaujímavé momenty pre každého, kto hľadá vo svojom hľadáčiku fotoaparátu športové okamihy, i pre toho, koho zaujímajú emócie a zákulisie. Navyše, strávenie letných chvíľ pri vode, vyšportovaných telách pekných dievčat (dámy by si tam našli tiež určite zaujímavé objekty) nemôže byť stratený čas.

Kedy: 4. Augusta 2012
Kde: Šamorín – Čilistov, areál Hotela Kormorán
Organizátor: Sport Club Slovakia
Fototechnika: Canon EOS 50 D, Canon EF 28-300 f/3.5-5.6L IS USM, Tokina AT-X 12-24mm f/4 PRO DX pro , filtre a statív som nestihol použiť.