Radiátory sú tá časť domácnosti, ktorú vôbec nevnímate, ale v prípade, že by tam tie radiátory neboli, určite by ste si to všimli. Berieme ich úplne samozrejme a takmer vôbec sa nezamýšľame nad tým ako také radiátory vlastne pracujú a odkiaľ sa celé teplo berie.
Ako sa teplo v radiátoroch reguluje?
Celé teplo začína niekde v kotly. Je jedno či je to kotol na tuhé palivo, na drevo, na pelety, na brikety, na uhlie alebo kotol na plyn či elektrický. V každej vykurovacej sústave sa nachádza voda, ktorá zabezpečuje odovzdávanie tepla. Funguje to asi tak, že teplá voda z kotla sa dostane do radiátorov, tie sa ohrejú a studenú vodu zase zoberie naspäť do kotla a tá sa následne zase zohreje. Veľmi zjednodušene povedané. Skôr sa zamerajme na samotné radiátory. Ak ste postrehli vo vašej domácnosti taký jav, že horná časť radiátorov je teplá a spodná časť je studená alebo aspoň trochu studenšia ako tá vrchná, ako prvú pomoc zvoľte tzv. odvzdušnenie. Každý radiátor má ventil, ktorý keď povolíte, vyjde odtiaľ prebytočný vzduch a tým voda v radiátoroch môže lepšie cirkulovať. Ďalšou záhadou ostáva ako sa vlastne taký radiátor reguluje. Predsa len niekto má radšej viac vyhriatu miestnosť, iný preferujú chladnejšie miestnosti. Najmä miestnosti na spanie by mali dosahovať maximálnu teplotu počas spánku 18 stupňov Celzia. Samozrejme, je to odporúčanie, každý si prikúri tak ako mu vyhovuje.
No na zabezpečenie napríklad spomínaných 18 stupňov Celzia slúži termoregulačná hlavica, ktorá je na radiátoroch pripevnená. Zvyčajne má stupnicu od 0 do 6, pričom nula predstavuje úplne zavretie radiátora, čiže nebude danú miestnosť vôbec vykurovať. Každý stupeň predstavuje určitú teplotu, to už si však treba zistiť u konkrétneho výrobcu radiátorov. V termohlavici, ktorá je pri každom radiátore v dome je uložený snímač teploty, ventil, ktorý reguluje prietok vody a otváracia pružinka. Uloženie termohlavice na radiátoroch má tiež svoje predpisy, nie je vhodné keď je otočená nahor alebo nadol. Avšak tieto informácie vám skúsení odborníci určite poradia, poprípade vám ich rovno nainštalujú. Radiátory zvyčajne bývajú uložené pod oknom, avšak treba dbať na to, aby hlavica nebola nasmerovaná priamo na okno, aby neskresľovala teploty v miestnosti. Mimo vykurovacej sezóny by mali byť termoregulačné hlavice na radiátoroch úplne otvorené, čím sa predlžuje ich životnosť.
Ak hľadáte tie správne radiátory pre vašu domácnosť, navštívte stránku www.viessmann.sk a vyberte si z ponuky.