Cuketa patrila už odjakživa k mojim obľúbeným druhom zeleniny. Keď som sa však pustila do bielkovinovej diéty, zamilovala som si ju tisícnásobne viac. Cuketu totiž môžete jesť už od prvej fázy diétovania, je chutná, zdravá a navyše si z nej môžete pripraviť veľmi pestré pokrmy, vďaka ktorým niekedy i zabudnete na to, že nejakú diétu vôbec držíte.
Čo všetko, môžete variť z cukety
V začiatkoch bielkovinovej diéty nemôžete jesť žiadne varené jedlá. Okrem tých proteínových sú povolené len jedlá zeleninové. Väčšine ľudí napadnú šaláty. Áno, tie sú nepochybne dobrým spestrením a vhodnou formou, no napríklad ja, a to aj napriek tomu, že som veľký fanúšik zeleninových šalátov, som sa ich po chvíľke prejedla. Jednoducho sa mi žiadala nejaká zmena a verím, že sa bude žiadať aj vám. Nehovorím, že by proteínové jedlá neboli chutné, no istá monotónnosť sa im uprieť nedá.
Cuketa je geniálna v tom, že si z nej viete pripraviť naozaj pestrú paletu pokrmov. Tu sú moje obľúbené:
Cuketové rezance
Cuketu nakrájate alebo nastrúhate na takzvané julienne kúsky. Ide o tenké a dlhšie kúsočky. Tie hodíte na suchú panvičku a jemne ich opražíte. Mne osobne najviac chutia vtedy, keď majú jemnú hnedú patinu, no sú zároveň chrumkavé. Pokvapkajte ich olivovým olejom a osoľte. Toto dochutenie je naozaj postačujúce.
Rýchla polievka
Do hrnca si dajte vodu, osoľte ju a pridajte olivový olej. Následne uvarte cuketu. Polievku dochuťte rozmarínom, bazalkou, troškou čierneho korenia a sušením cesnakom. Môžete ju rozmixovať alebo jesť takúto. https://www.cas.sk/clanok/603633/evelyn-to-povedala-naplno-takto-ju-tresta-tanecnik-za-chyby-na-parkete-bije-ma/
Cuketové placky
Toto jedlo je vhodné až od druhej fázy diéty, no nemôžem ho nespomenúť, pretože je výborné. V podstate ide o obyčajné cuketové placky, no bez múky a bez zemiakov. Do cesta použijete len najemno nastrúhanú cuketu a jedno vajíčko. Samozrejme ešte aj nejaké korenia.