Niekoho by mohlo napadnúť, že jednoducho staré radiátory vyhodí a kúpi si nové. Takáto investícia by však napríklad v trojizbovom byte nemusela byť najekonomickejšia. Navyše ich pretretím získajú úplne nový nádych a možno aj lepší vzhľad ako keď boli nové. Dnes sa mnohé módne trendy zvyknú vracať z minulosti a renovácia starších bytových doplnkov je proste “in”. Súčasťou toho sú aj radiátory a skúsime sa pozrieť na to, ako im niekoľkými ťahmi štetca či handry vdýchnuť druhý život. Ak sme navyše spomínali ekonomickú stránku úplnej výmeny, tak ich opakované natretie bude cenovo dostupné skutočne pre všetkých.
Natrieť radiátory zvládneme všetci
Natieranie radiátorov nie je žiadna veda a pokiaľ dodržíte odporúčaný postup, nie je sa čoho obávať. Celý proces začína prípravnou fázou, ktorá spočíva v príprave povrchu na nános novej vrstvy farby. Od toho, ako kvalitne to urobíte, následné závisí aj to, ako sa nová farba na radiátoroch uchytí a aký bude finálny efekt. Dôležité je teda zbaviť povrch nánosov prachu, mastnoty a hrdze. Následne môžete radiátory brúsiť pomocou drôtenej kefy alebo brúsneho papiera. Myslite tiež na okolie radiátorov ako sú steny a ventily, ktoré oblepte páskou alebo fóliou. Predídete tak ich zašpineniu od farby a nevyrobíte si pri upratovaní ďalšiu prácu.
Povrch je týmto pripravený, prejdime teda na výber farby. Na trhu existujú syntetické farby, ktoré je nutné riediť prostredníctvom riedidla. Tieto farby nie je možné nanášať priamo na kov a možno ich použiť výlučne ako vrchný náter. Pokiaľ však na radiátoroch dobre drží ten pôvodný, nič vám nestojí v ceste použiť syntetickú farbu. V predajniach s farbami rovnako tak možno kúpiť vodou riediteľné, tzv. akrylové farby. Takéto farby sú bez zápachu a dajú sa nanášať priamo na povrch. Navyše zvládnu vysoké teploty a sú plne odolné voči zažltnutiu.
Ak je teda povrch radiátorov pripravený, tak ako sme vyššie uvádzali, môžeme začať natierať. Ak je na povrchu hrdza, začnime náterom antikorovej vrstvy a ňu následne aplikujte zvolenú farbu. Dbajte aby vyhrievacie teleso bolo studené. Ak by sme totižto nanášali farbu pri vyššej teplote, náter by nám rýchlo zaschol a následne by začal praskať. Medzi jednotlivými nátermi by sme mali počkať aspoň 5 – 10 hodín a ideálne sú 2 – 3 vrstvy.
Kvalitné radiátory, ale aj iný vykurovací sortiment nájdete na internetovej stránke https://www.viessmann.sk/.