Devín - Bratislava PDF Tlačiť E-mail


Keďže pôvodne plánovaná návšteva Viedenského maratónu v ten istý deň mi nevyšla, volil som náhradný program, populárny Národný beh Devín – Bratislava, ktorý patrí medzi najstaršie atletické podujatia na Slovensku. Po prvýkrát sa bežalo z Devína v roku 1921 a tým sa podujatie zapísalo do histórie atletiky ako najstarší cestný beh a zároveň najstaršie atletické podujatie na Slovensku.

Pripravil som si k svojmu Canonu EOS 50D dva objektívy, Canon EF 28-300 f/3.5-5.6L IS USM  a Tokina AT-X 12-24mm f/4 PRO DX.

Ešte pred štartom som stretol spolužiaka z dôb dávno minulých, ktorý tam bol so skupinou detí zo základnej školy internátnej pre nevidiacich a slabozrakých v Levoči, ktoré bežali s doprovodom. Keď ma kamarát požiadal, či by som im nespravil pár fotiek, neváhal som a potešil som sa. Takéto príležitosti prinášajú popri zaujímavej fotografickej téme aj dobrý pocit užitočnosti. Aj keď som mal problém v mase pretekárov nájsť práve tieto deti, pár sa mi ich podarilo odfotiť. Bežali prevažne v modrých tričkách so žltým znakom nad srdcom a so svojim doprovodom boli spojení šnúrkou. Dojímavý pohľad a zároveň z nich išla sila a optimizmus, chuť žiť aj s týmto handicapom. Presvedčili ma o tom v cieli. Dohodli sme sa, že až budú opäť v Bratislave na nejakej akcii, oslovia nás a my im spravíme fotky.

Zákulisie športových (ale aj iných) akcií je častokrát zaujímavejšie ako hlavný dej. Zaujalo ma malé dievčatko, prehodil som pár viet s jej mamou a starou mamou a spravil niekoľko fotografií.  Veľmi sa čudovali, že za fotenie nič nechcem, že fotím len tak, pre radosť. Večer mali fotky vo svojom maily a podľa ich odpovede som im spravil veľkú radosť. Aj oni mne...
Veľmi dojímavý moment (ktorý neušiel môjmu fotoaparátu) bol pohľad na chlapčeka, držiaceho plagát  s textom: „“Tatinko ideš! Nevadí, že nevyhráš, hlavné, že si zabeháš!“. S týmto záberom som spokojný hádam najviac.

Schyľovalo sa k príchodu pretekárov hlavnej kategórie. Priestor cieľa bol zaplnený fotografmi i nefotografmi. Napriek tomu sa mi podarilo spraviť zopár fotiek na „dlhé sklo“, odfotiť víťaza pretekov pri rozhovore s novinármi a ďalšie momenty. Pravidelných i nepravidelných  bežcov obdivujem. Na účastníkoch devínskeho behu bolo poznať nadšenie pre šport. Nálada bola výborná. Na trati sa vyskytli všakovaké tipy - chudí, menej štíhli až silnejší, ženy, muži, starší, mladší, usmiati i takí, ktorým sa zrejme už zatmievalo pred očami. Zaujala ma skupina vojakov bežiaca vo vojenskej výstroji. Klobúk dole... Na záver som odfotil úplne posledného staršieho bežca, za ktorým išla už len sanitka a zberný autobus. Aj jemu patril úprimný potlesk a úcta.

Kto vyhral ? Mená víťazov jednotlivých kategórií si môžete prečítať na http://www.devin-bratislava.eu/ , ale u mňa vyhrali  všetci účastníci a úžasná atmosféra.

Domov som prišiel spokojný, plný emotívnych zážitkov a samozrejme aj tých fotografických.

 

Foto a text: Boris Cambel

Propozície:

65. ročník Národného behu DEVÍN – BRATISLAVA 15. apríla 2012
Najstaršie atletické podujatie na Slovensku

Organizátor:

Hlavné mesto SR Bratislava Správa telovýchovných a rekreačných zariadení hlavného mesta SR Bratislavy
Junácka 4 831 04 Bratislava 3

Podporovatelia:

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR Mestské časti - Devín, Karlova Ves, Staré Mesto

Organizačný výbor:

Ing. Jozef Chynoranský – riaditeľ pretekov
Mgr. Peter Blaho – hlavný koordinátor pretekov
doc. PhDr. Bartolomej Rusina, CSc.- hlavný rozhodca

Trate:
trasa A: Hlavný beh, Devín – Bratislava (kategórie: A,B,C,D,E,F, Firemný beh) -       11 625 m
trasa B: Malý Devín - beh pre deti do 15 rokov (kategórie: G,H,I,J) a kategória K - cca 2 600 m

Štart:
15. 4. 2012 o 10.00
trasa A – parkovisko pod Devínskym hradom, mestská časť Devín
trasa B – pod Mostom Lafranconi, Bratislava
Cieľ je spoločný pre trasy A aj B v centre mesta Bratislavy – Rázusovo nábrežie – pri Propeleri

Kategórie:
Pretekár sa zaraďuje do kategórie podľa roku narodenia. Kategória K je špecifická kategória pre bežcov začiatočníkov a rekreačných bežcov, spoločná pre mužov a ženy, štartujúca na trase B – Malý Devín.

Použitý zdroj informácií: www.devin-bratislava.eu