Vienna City Marathon 2012 PDF Tlačiť E-mail

Nuž, keď si v týchto dňoch „listujete“ náš web, možno ho komentujete aj slovami „...v Nobafe sa roztrhlo vrece s maratónmi...“ Ale povedzte, čo máme robiť keď nás tak šialene baví fotografovanie a nenecháme si ujsť skoro žiadnu príležitosť sa realizovať? A navyše, keď si môžeme vyskúšať nový, ešte pre väčšinu z nás „neobchytaný“ žáner, akým je športová fotografia a predovšetkým preveriť vlastnú fotografickú pohotovosť.

V  priebehu dvoch týždňov som sa zúčastnila pasívne dvoch – bratislavského i viedenského maratónu. Do Viedne ma však motivoval predovšetkým náš syn, ktorý sa prvýkrát rozhodol zabehnúť maratón (aj dobehol). Na bratislavskom maratóne som si overila, že urobiť dobrú športovú fotografiu nie je žiadna sranda... Vo Viedni som sa už vystríhala niektorých chýb...napríklad, že keď používam dlhšie ohnisko, musím tomu prispôsobiť expozičný čas ;-)...

Budem veľmi stručná. Zatiaľ čo sa v Bratislave zúčastnilo 7 tisíc bežcov, vo Viedni ich bolo približne 36 tisíc zo 113 štátov sveta. A to hovorí za všetko. Viedenský maratón mal pätnásteho apríla svoj 29. ročník. Na trať vybehlo presne 36 157 bežcov, ale do cieľa dobehlo 30 140. Na prvých siedmich miestach spomedzi mužov sa umiestnili bežci z Kene, pričom víťaz, 26-ročný Henry Sugut, zabehol viedenský maratón v rekordnom čase 2:06:58. V ženskej kategórii dobehla prvá Fate Tola z Etiópie za 2:26:39.

Počasie veľmi neprialo Bratislave ani Viedni. Hoci v našom hlavnom meste asi museli športovci viac bojovať s vetrom, snehom a dažďom, ale na fotografovanie bolo svetlo ideálne v obidvoch prípadoch. Samozrejme, organizátori týchto podujatí sa snažili rovnako vytvoriť predovšetkým optimálne podmienky pre bežcov, ale viditeľný rozdiel bol v záujme obyvateľov miest. Zatiaľ čo v Bratislave trasa v centre mesta skoro zívala prázdnotou, viedenské ulice boli zaplnené nadšene skandujúcimi Viedenčanmi. Prítomní diváci boli veľkou hnacou silou pre všetkých bežcov a vytvárali neopakovateľnú atmosféru pretekov.

Neviem, prečo bol taký malý záujem o náš maratón zo strany Bratislavčanov. Veď to nie je len krásne športové predstavenie, ale nesmierne inšpirujúce pre nás všetkých. Pretože zabehnúť maratón si vyžaduje nielen dobrú fyzickú kondíciu, ale aj úžasnú vôľu a odhodlanie.

 

Zdroj: http://www.vienna-marathon.com

Text a fotografie: Daniela Bartošová